25.-28.1.2018 – 51.zimný zraz turistov – Oščadnica – iný pohľad :)

Uplynulý víkend sme sa zúčastnili 51. ročníka zimného zrazu KST v Oščadnici. Hoci snehové podmienky na bežecké aktivity neboli príliš ideálne, organizátori museli veľmi improvizovať, aby 1400 zúčastnených si mohlo aspoň raz za víkend obuť bežky a poctivo odšliapať tých ,,pár,, kilometrov.
Naša skupinka dala na tip nášho najjužnejšieho účastníka, Trenčana Miloša a prvú túru sme absolvovali na území našich moravských susedov, kde snehová prikrývka bola nad naše očakávania a 26 km úsek sme absolvovali snáď bez jediného kontaktu so skalkou pod našimi bežkami. Upravená trať nás viedla z lyžiarskeho strediska Třeštík až na horský hotel Čarták, kde skvelá ,,česnečka se sýrem,, nás postavila znova na nohy a cesta späť ubehla ešte rýchlejšie.
Druhý deň sme prijali ponuku odvozu autobusom od našich ľubovnianskych cyklo-turistických priateľov a absolvovali sme veľmi pohodovú trasu na bežkách v okolí Horného Vadičova. Snehu o čosi menej, bežky sme aj niesli v rukách, ale tak isto trať bola v rámci možností výborne označená a prešliapaná. A hneď ráno sa nám aj také stalo, že nás kúsok aj ošľahlo príjemné slnko a aby nám nenarobilo vrásky, tak sa po dvoch hodinách aj schovalo.
Tretí deň, deň odchodu, sme ešte využili na peší výstup na Veľkú Raču. Počasie sa s nami už zahrávalo, nedoprialo nám nijaké výhľady do okolitej krajiny, ledva sme videli jeden na druhého. Problémom bolo vidieť horskú chatu v Poľsku vzdialenú cca 20 metrov od nás. Ale žurek, barščik s krokietem, či kvašnicu robili znamenitú…. a dalo sa platiť aj kartou

Text: I.Opát
Foto: Ľ.Franko