16.6.2024 – PT Sivý vrch 52.ročník

RR KST-región Orava a OKST Nižná organizovalo dnes 52. ročník výstupu na Sivý vrch. Kvôli nepriaznivému počasiu sa pri horárni pod Bielou Skalou stretlo „len“ 21 turistov z KST Nižná a D.Kubín. Tam sa 6-členná skupinka rozhodla absolvovať aj za daždivého počasia plánovaný výstup na Sivý vrch a ostatní sme sa rozhodli kvôli nepriaznivému počasiu pre trasu Oblazy v Kvačianskej doline – V. Borové s posedením u „Hruboša“ a okolo zvonice vo V.Borovom do Chlebníc. Na 14. km dlhej trati nás „sprevádzal“ len slabý dáždik a mrholenie, takže nakoniec to bola super „prechádzka“ s výbornou partiou.

Text: D.Adamus
Foto: účastníci akcie

Správa skupinky absolvujúcej výstup na Sivý vrch:
Uspešne sme to absolvovali. Viacerí sa ma počas prip. po akcii pýtali či nám nepršalo.
Podľa pravdy som odpovedal, že v „skalnom meste“, kde sme si urobili prestávku na doplnenie juniorovej energie a v závetrí na Sivom vrchu, kde sme sa taktiež občerstvili, tak nepršalo – t.j. asi 45min. Inak celý čas, naštastie iba, mrholilo.
Výhľady boli obmedzené, s postupujúcou nadmorskou výškou sme vstúpili do nízkej oblačnosti a videli len mnoho odtieňov šedej 🙂 Napriek tomu sa oči mohli popásť aj na sviežich farbách kveteny – voči iným rokom, aj tu bola o pár týždňov posunutá – napr. horec už odkvital, hoci zvyčajne v tejto dobe iba začína kvitnúť.
Občerstvenie na vrchole a šup-šup dole. Zostup prebehol, až na niekolko pošmyknutí na blate, v pohode a bez úrazov.
Priateľka na telefón, Evka, nás prišla „zachrániť“ na záver a zviezla nás ku autobusu, takže všetko dopadlo na výbornú.
Kto nebol, tento raz, nemá čo ľutovať :), ale na foto sa pokochať môže.

Text: J.Šimák
Foto: J.Baránek, J.Šimák